Scroll to content

Interactive Bar

 
    CEOP
Minet Nursery and Infant School home page Minet Nursery and Infant School home page

Raising Aspirations

  • Harmony, Trust and Peace

  • Caring, Charity and Love

  • Appreciation, Freedom and Honesty

  • Thoughtfulness and Forgiveness

  • Co-operation and Responsibility

  • Positivity, Humour and Friendship

  • Patience, Respect and Tolerance

  • Courage, Resilience and Determination

Governors

Click here for information about Governance at Minet Infant and Nursery School on the 'Get Information about Schools' website. 

Annual Governance Statement for the Governing Body of Minet Infant and Nursery School - September 2021

Governing Body - Register of Interests and Governing Body Structure

Name of GovernorCategory of GovernorCommittee Memberships and Specific RolesAppointedTermRegister of Interests
Mr Wayne Wathen-Howell  Headteacher

Resources Committee

Standards Committee

Ex-officioEx-officioCo-opted Governor at Sir John Heron Primary School, London E12
Mr Nafees Arif    Co-opted Governor

Chair of Governors

Chair of Resources

Pay Committee

Headteacher Performance appraisal

01/09/201531/08/2023None to declare
Mrs Safiya AbbasCo-opted Governor

Resources Committee

Pay Committee

Headteacher Performance Appraisal

Link Governor: Safeguarding 

01/09/201531/08/2023None to declare
Ms Etseoghena AviomohCo-opted GovernorStandards Committee15/03/202114/03/2025None to declare
Mr Abbas JafferCo-opted Governor

Resources Committee 

Standards Committee

16/09/202115/09/2025None to declare
Mrs Hanna AliParent Governor

Chair of Standards Committee

Link Governor: SEND

14/09/201813/09/2022None to declare
Miss Eva TautkuteParent Governor 01/11/202131/10/2025None to declare
Mrs Shafia AdnanParent Governor 01/11/202131/10/2025None to declare
Mr Tony EgintonLocal authority GovernorStandards Committee12/11/200315/10/2023Governor at Hillside Junior School, Member of Hillingdon Schools Forum, Elected Member London Borough of Hillingdon
Mr Mohamed IsmailStaff Governor

Resources Committee 

Standards Committee

09/07/202108/07/2025None to declare

 

Governors who served over the last 12 months

Name of GovernorCategory of GovernorCommittee MembershipsAppointed Date stepped down/ term of appointment endedRegister of Interests
Ms Farrah  MughalCo-opted Governor 08/07/202115/02/2022None declared
Ms Rosina FrempongStaff Governor

Resources Committee 

Standards Committee

07/03/202009/07/2021None declared
Mr Tom MorrisCo-opted Governor

Chair of Resources

Standards Committee

01/04/201914/06/2021None declared
Mr Jasvinder OsanCo-opted Governor 01/09/201915/09/2021None declared

 

Full Governing Body Attendance Record 2020-2021

Governor name

Autumn Term

17/09/2020

Autumn Term 

12/11/2020

Spring Term 

04/03/2021

Summer Term

24/04/2021

Summer Term 

08/07/2021

Percentage Attended
Ms Catherine Veale (HT)AttendedAttendedAttended--100%
Mr Abbas Jaffer (Acting HT)--AttendedAttendedAttended100%
Mr Nafees Arif (Chair of Governors)AttendedAttendedAttendedAttendedAttended100%
Mr Tom Morris (Chair of Standards)AttendedApologies acceptedApologies acceptedAttended50%
Mrs Safiya AbbasAttendedAttendedAttendedAttendedAttended100%
Ms Etseoghena Aviomoh---AttendedApologies accepted50%
Mr Javinder Osan------
Mrs Shaima AmmalAttendedAttendedAbsent without consent--66%
Mrs Hanna AliAttendedAttendedAttendedAttendedAttended100%
Mrs Taiba AbbasAttendedAttendedAttended--100%
Mr Tony EgintonAttendedAttendedAttendedAttendedApologies accepted80%
Ms Rosina FrempongAttendedAttendedAttendedAttendedAttended100%
Ms Farrah Mughal----Attended100%

 

Governing Body Committee Meeting Attendance Record 2020-2021

Resources Committee

Governor name

Autumn Term 

22/10/2020

Spring Term 

21/01/2021

Spring Term 

25/03/2021

Summer Term 

10/06/2021

Percentage Attended
Ms Catherine Veale (HT)AttendedAttendedAttended-100%
Mr Abbas Jaffer (Acting HT)-AttendedAttendedAttended100%
Mr Nafees Ali (Chair of Governors)AttendedAttendedAttendedAttended100%
Mrs Shaima AmmalAttendedApologies acceptedAttended66%
Ms Rosina FrempongApologies acceptedAttendedAttendedAttended75%
Mr Javinder Osan-----

 

Standards Committee

Governor name

Autumn Term 

15/10/2020

Spring Term 

04/02/2021

Summer Term

24/06/2021

Percentage Attended
Ms Catherine Veale (HT)AttendedAttended100%
Mr Abbas Jaffer (Acting HT)-AttendedAttended100%
Mr Tom Morris (Chair of Standards)AttendedAttended-100%
Mrs Safiya AbbasAttendedAttendedAttended100%
Mrs Hanna AliAttendedAttendedAttended100%
Mrs Taiba AbbasApologies acceptedAttended-50%
Mr Tony EgintonAttendedAttendedAttended100%
Ms Rosina FrempongApologies acceptedAttendedAttended66%